X
GO
31 Ocak 2017

Basın Bildirisi

Basın Bildirisi

Zafer Kalkınma Ajansı’nın Operasyon Faydalanıcısı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nın Sözleşme Makamı olduğu Zafer-İN Operasyonu kapsamında, Şubat 2017’de başlayacak ve Temmuz 2017’ye kadar sürecek, KOBİ çalışanlarına ve işverenlerine yönelik KOBİ Eğitimleri başlıyor. KOBİ Eğitimleri ile TR33 Bölgesi’nde belirlenen 9 öncelikli sektörde işveren ve çalışanların mesleki beceri seviyelerinin ve hizmet sunma kalitelerinin arttırılması hedefleniyor.

 

İşletmelerin, sektördeki değişim ve teknolojik gelişmeler nedeniyle farklılaşan taleplere uyum sağlayabilmesi için Bölge’de insan kaynaklarını güçlendirmeyi hedefleyen Yalın Üretim Programı, İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Programı, Mesleki Beceri Geliştirme Programları’ndan oluşan Zafer-İN Operasyonu KOBİ Eğitimleri; tecrübeli yerli ve yabancı uzmanlar tarafından ücretsiz verilecektir.

 

Yalın Üretim ve İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Programları, işletmelerde işbaşında eğitim yöntemiyle uygulanacak olup uygulamalar süresince Programlara katılacak KOBİ’lere danışmanlık hizmeti verilecektir. Program sonunda yapılacak değerlendirmelerle programların başarısı ölçülecektir.

 

İşletmelerin üretim kapasitelerini ve kalitesini arttırmayı hedefleyen Yalın Üretim Programı 37 KOBİ’ye uygulanacaktır. İllerde düzenlenecek bir günlük ortak hazırlık toplantısı sonrasında, her KOBİ’de sekiz gün sürecek uygulamalı eğitim programları gerçekleştirilecektir.

 

KOBİ’lerde çalışan beyaz ve mavi yakalıların liderlik becerilerinin geliştirilmesi, motivasyonlarının arttırılması, çalışanlar için katılımcı ve etkileşimli bir üretim ortamı yaratılmasını hedefleyen İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Programı, TR33 Bölgesi kapsamında 26 KOBİ’de uygulanacaktır.  İllerde düzenlenecek bir günlük ortak hazırlık toplantısı sonrasında, her KOBİ’de işbaşı eğitimleri gerçekleştirilecektir.

 

TR33 Bölgesi’nde yer alan KOBİ’lerde çalışan mavi yakalılara yönelik sektör analizleri sonucuna göre belirlenen 9 sektörde 20 alanda geliştirilen Mesleki Beceri Geliştirme Programı, başvuru sonuçlarına göre 7 sektörde 15 alanda düzenlenecektir. Program kapsamında Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) “Mesleki Yeterlilik Sertifikası Sınavı”na yönelik olarak bir ya da iki gün sürecek olan eğitimler aşağıda belirtilmiştir:

 

Sektör Kodu - C10 Program adı - HACCP (Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları Eğitimi)

Sektör Kodu C13 Boyama Operatörlüğü, İplik Eğirme Operatörlüğü, İplik Bitim İşlemleri Operatörlüğü

Sektör Kodu C22 Plastik Injeksiyon Üretim Elemanı, Plastik Profil Üretim Elemanı

Sektör Kodu C23 Forklift Operatörlüğü

Sektör Kodu C25 Çelik Kaynakçılığı, Hidrolik Pnömatikçiliği, Kaynak Operatörlüğü, Makine Montajcılığı

Sektör Kodu C23, C25, C31 CNC Programcılığı

Sektör Kodu I55 Kat Hizmetleri Sorumlusu, Oda Temizleme Görevlisi, Ön Büro Görevlisi, Servis Görevlisi

 

Eğitimleri tamamlayan KOBİ çalışanları, istedikleri takdirde MYK Mesleki Yeterlilik Sertifikası Sınavı’na sınav ücretini yatırarak başvurabilecekler. Sınavı kazandıkları takdirde ücret kendilerine iade edilecek olup aksi durumda ücretleri Proje tarafından karşılanacaktır.

Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x